Uzman Ara

Emziklikte Beslenme

Büyümenin en hızlı olduğu yenidoğan döneminde bebeğin yaşantısında en önemli konu beslenmedir. Bu dönemde bebeğin büyümesi, gelişmesi için gereken tüm enerji ve besin öğelerini içeren ve bebeğe tek başına yeterli olan besin sadece anne sütüdür. Her annenin sütü kendi bebeğini büyütmeye yetecek kadar enerji ve besin öğesi içermektedir.

Emzirmede annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt salgısı için gerekli besinler annenin kendi gereksinmesine ek sayılmalıdır. Emziren bir annenin beslenmesindeki amaç, kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak, vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin ögelerini karşılamaktır.

Emzikli kadınlar için enerji ve besin ögeleri önerilirken kadınlar arası kişisel ayrıcalıklar göz önene alınmalıdır. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziklilik döneminde günlük enerji gereksinmesine 750 kkal ek yapılmalıdır. Bu miktarın 500 kkal si annenin yediklerinden 250 kkal si ise gebelikte kazanılan depolardan karşılanır. Bu ek enerjiyi almadığı takdirde annenin enerji ve besin öğesi yetersizliklerine bağlı olarak sağlığı bozulabilir veya süt üretimi azalabilir.

2

Hamilelikte alınan kiloları çok önemsemeden özellikle ilk 3 ay enerji kısıtlaması yapılmadan annenin enerji ve besin öğesi bakımından yüksek beslenmesi sağlanmalıdır. Ancak süt olsun diye gereğinden fazla kalori almak veya şekerli unlu ve yağlı besinlerle beslenmek anneye sadece gereksiz kilo yapar ve süt salınımını attırmaz.

 

Emzikli Kadınlar İçin Gerekli Günlük Besin Tüketim Miktarları

BESİN GRUPLARI

MİKTAR

Süt, yoğurt

2-3 su bardağı

Peynir

2 ince dilim (60 g)

Et, tavuk, balık

3-4 porsiyon

Yumurta, kurubaklagiller

1 porsiyon

Taze sebze ve meyve

5-7 porsiyon

Ekmek

4-6 dilim

Pirinç, bulugr, makarna vb.

En fazla 2-3 porsiyon