Uzman Ara

Hastalıkta Beslenme


Günlük hayatta elimizde olmayan nedenlerden veya sağlıksız beslenmekten dolayı zaman zaman hastalıklara yakalanabiliriz. Özellikle diyabet, böbrek, barsak, karaciğer hastalıkları, kalıtsal hastalıklar gibi durumlarda diyet tedavisi son derece önemlidir.

Diyet tedavisine başlanmadığı takdirde hastalıkların şiddeti artarak daha ileri boyutlara taşınabilir, yaşamımız olumsuz etkilenebilir. Böyle durumlarda sağlığımızı yeniden kazanabilmek ve yaşam kalitemizi arttırabilmek için vücudumuzun gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamak birincil hedefimiz olmalıdır.

Bu hedefimizi gerçekleştirmek ise beslenme üzerine uzman kişilerden yardım almaktan geçmektedir. Beslenme planı hazırlanırken hastalığınız, boy, kilo, biyokimyasal kan bulguları, kullandığınız ilaçlar, endoskopi sonuçları, beslenme öykünüz gibi parametreler göz önüne alınır ve size özel, en uygun beslenme planı düzenlenir.

Düzenli bir beslenme ile bağışıklığınız güçlenir, vücudunuzdan zararlı toksinler atılır, hastalığın vücudunuzdaki rahatsız edici etkileri ortadan kalkar. Böylece daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sağlanmış olur.

Bu nedenle hastalık durumlarında bir beslenme uzmanına danışmayı ihmal etmeyiniz.  

10